Bütün Dişleri İmplant Yaptırmak

Bütün Dişleri İmplant Yaptırmak

Bütün Dişleri İmplant Yaptırmak

Bütün dişleri implant yaptırmak ağzında hiç diş olmayan hastalarda başvurulan bir tedavi yöntemidir. Yeterli kemik dokusunun bulunduğu bölgelerdeki tüm dişlere dental implant yapılması mümkündür.

Gerçi dişsizlik problemi olan hastalarda tercih edilebilecek farklı uygulamalar da vardır. Parsiyel protez veya hareketli protez bunlara örnektir. Fakat dental implant çene kemiğinde gerçekleşen erimeyi durdurduğu için avantajlıdır.

Hiç Dişi Olmayan Hastalarda Kaç İmplant Gerekir?

Çenede hiç diş yoksa bu duruma ‘tam dişsizlik’ denir. Diş kayıpları; kaza, diş çürükleri, diş eti çekilmesi, yaşlılık ve benzeri nedenlerle ortaya çıkar.

Hasta birkaç dişini kaybettiyse köprü uygulamak en iyi çözümdür. Fakat bütün dişlerin kaybedilmesi durumunda protez dişler veya implant tedavisi gerekli olur. İmplant, damak protezinden daha kullanışlıdır. Çene kemiğine sabitlenirler, takıp-çıkarılamazlar.

Bu tedavide genellikle her çeneye 8 implant yerleştirilir. Fakat bu sayı hastanın ağız yapısına göre farklılık arz edebilir.

Dental implant tedavisi sırasında hastalar geçici protez kullanır. İmplantın çene kemiğine adaptasyon süreci tamamlandıktan sonra kalıcı dişler takılarak tedavi sonlandırılır.

Bütün Dişlere İmplant Yapımı Nasıl Olur?

Önce hastanın klinik ve radyolojik incelemeleri gerçekleştirilir. Geçmişte diş çekimi yapıldıysa kist veya kök parçası gibi oluşumların dikkatli bir şekilde değerlendirilmesi gerekir.

İmplant yapılabilmesi için ağızda yeteri kadar kemik hacmi olmalıdır.

Bütün dişleri implant yaptırmak gerektiğinde için sabit implantlar tercih edilir. Bu işlem sırasında her çeneye 4 veya 8 adet implant uygulanır. Üst çeneye en az 4 implant yerleştirilirken, alt çene için 2 implant köküne ihtiyaç duyulacaktır.Sayıların çene yapısına göre farklılık göstereceği unutulmamalıdır. 20’lik dişlere implant yapılmaz.

İmplant sayısının fazla olması, çiğneme fonksiyonunu daha verimli bir hâle getirir. Tüm dişlere implant güvenli ve kalıcı bir tedavidir. Dişlerin düşme riski yoktur.

Tüm Dişlere İmplant Uygulaması Kimlere Yapılmaz?

Hasta, bütün dişlerini kaybettikten sonra tedavi için çok geç kalmışsa muhtemelen kemik yapısı bozulmuştur. Böyle bir durumda yapılacak ilk şey kemik yapısını düzeltmektir.

Kemik çekilmesi veya kemik erimesi gibi rahatsızlıkları olanlarda implant tedavisi tercih edilmez. Kronik hastalığı bulunanların implant yaptırabilmek için doktor raporu alması gerekir.

Operasyondan önce alkol ve sigara kullanmamak, iyileşme sürecinde de bunlardan uzak durmak önem taşır.

Bütün Dişleri İmplant Yaptırma Fiyatı Ne Kadar?

İmplant zaten pahalı bir tedavidir. Bütün dişleri implant yaptırmak da öteki diş köprü ve kaplama tedavilerine kıyasla daha maliyetlidir.

Hekimin tecrübesi, kullanılan malzemelerin kalitesi ve implant sayısı gibi faktörler fiyatı doğrudan etkiler. Uzun ömürlü dişler isteniyorsa tedavi sertifikalı malzemelerle gerçekleştirilmeli, vidalı kök yapımında saf titanyum kullanılmalıdır.

Kaç implant gerektiği muayene doğrultusunda belirlenir. Bu noktada kemik hacmi, alt-üst çenenin kapanış şekli, çene genişliği gibi unsurlar göz önüne alınır. Net fiyat bilgisi için hekiminizle görüşmelisiniz.

Yorum Yap

Your email address will not be published.