Diş Ağrısını Geçirmenin Kısa Yolları

Diş Ağrısını Geçirmenin Kısa Yolları

Bu yazımızda diş ağrısı nasıl geçer? Diş ağrısını geçirmek için uygulanan doğal yöntemler neler onlardan bahsedeceğiz. Öncelikle diş ağrısı konusunda internette birçok yalan tedavi, hit alma amacıyla sağlığınızı bozabilecek çözüm önerileri var. Bu önerilerden uzak durmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Diş ağrısı hafife alınmamalıdır. Çünkü daha sonrasında yol açacağı tahribatlar arasında kalp krizinden çene iltihabına kadar uzanan riskler mevcuttur. Şimdi gelelim diş ağrısını geçirmenin yollarına.

Öncelikle diş ağrınız sadece yemek yerken veya soğuk içecek tüketirken oluyorsa bir nebze şanslısınız. Çürük ya da iltihap ilk evrelerinde diyebiliriz. Bu durumda (doktorunuza danışarak) antibiyotik kullanmaya başlayabilirsiniz. Antibiyotik, dişteki iltihabı sökmenize yardımcı olur. Bu arada gereksiz antibiyotik kullanımına dikkat ediniz. Doktorunuza danışmadan kendi kafanıza göre antibiyotik kullanmanız sağlıksız ve tehlikelidir. Diş çürükleri genellikle iltihap kaynaklı olur. Yani dişi ağrıtan, sinirlerden ağrı sinyallerini gönderen oradaki iltihaptır. Bazı durumlarda çürük henüz ciddi bir iltihaba yol açmamış olabilir. Peki bunu nasıl anlayabiliriz derseniz, dişiniz sadece yemek yerken veya ağzınızla ilgili herhangi bir aktivite yaparken ağrıyorsa iltihap fazla ilerlememiş diyebiliriz. Belki doktora bile gitmeden diş ağrısını geçirme şansınız bile olabilir. Bunu başarmak için, dişinizin ağrıyan bölgesiyle fazla yemek yemeyin. Dişlerinizi düzenli fırçalayın ve doktorunuza danışarak antibiyotik kullanın. Çok ağrıdığı zamanlarda diş ağrısına iyi gelen ağrı kesicileri de kullanabilirsiniz. Örneğiz apranax fort ve cataflam bu konuda kendini kanıtlamış ilaçlardır.

Dişiniz özellikle geceleri şiddetli bir şekilde ağrıyorsa yapabileceğiniz pek bir şey yoktur. Ağrı kesici içmenize rağmen ağrıyorsa iltihap çok ilerlemiş demektir. Günde 3’ten fazla ağrı kesici içmeyin, mideye zarar verir. Çoğu sitede yazan rakı ve kolonya tedavisi sadece kısa süreli bir etki verir ardından diş daha çok ağrır. Çünkü alkol, iltihabı arttırır. Aynı şekilde “karanfil koy, iyi gelir” gibi tavsiyelerden de bıktıysanız size bu durumda yapacağınız en mantıklı hareketleri söyleyeceğiz. Eğer o gün 2’den fazla ağrı kesici içmediyseniz, diş ağrısına iyi gelen bir ağrı kesici için. O bölgeyle fazla bir şey yemeyin ve ılık su için. 15 dakika bekleyin, eğer ağrı azaldıysa ertesi günü çıkarabiliriz. Doktorumuza danışarak antibiyotik tedavisine başlayabilirsiniz. Dişlerinizi fırçalamak pek bir etki etmez. Düzenli fırçalamanız gerekirdi 🙂 , şiddetli ağrı sonrası fırçalamak yangına çay bardağıyla su dökmek gibidir. Sürekli ve şiddetli ağrıların sonu genellikle diş hekimidir. Eğer şanslıysanız kanal tedavisi ile bu durumdan kurtulabilirsiniz. Fakat şunu da unutmayın, kanal tedavisi olan bir dişin ortalama ömrü 7 yıldır.

Tüm bunları yapmanıza rağmen ağrı geçmiyor ve şiddetli bir şekilde sürüyorsa, acil diş hastanesine gitmenizi öneriyoruz. Eğer özel doktorunuzdan başka doktora gitmekten çekiniyorsanız, hastanede bu durumu hekime bildirip size sadece bir ağrı kesici yapmasını isteyebilirsiniz. Bu ağrı kesici ağrınızı azaltacaktır.

Son olarak, eğer diş çekim sonrasını takribi 24 saat sonrasında şiddetli bir ağrı başlamışsa geçmiş olsun. Büyük ihtimalle alveolit oluşmuştur. Alveolit nedir öğrenmek için tıklayınız.

Diş hakkında her türlü soru ve sorununuzu bizimle paylaşmak için iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Your email address will not be published.