Diş Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dünya üzerindeki herkes beyaz ve güzel dişlere sahip olmak ister, fakat çoğu insan dişlerine gereken önemi göstermez. Diş ve ağız bakımı, hem sağlığınız için hem de estetik bir görüntü yaratması açısından oldukça elzemdir. Peki birçok insan neden dişlerine gerekli önemi göstermez ? Diş bakımı göründüğünden çok daha zor mu ?

Aslında diş bakımı oldukça kolaydır. Dişlerinize gereken önemi gösterip gününüzün çok ufak bir kısmını ağız ve diş sağlığınıza ayırdığınızda, hayatınızın sonuna kadar diş problemi yaşamamanız için hiçbir sebep kalmayacaktır. Peki sağlıklı ve güzel dişler için nelere dikkat etmeliyiz?

-Dişlerinizi Günde en az 2 kez doğru bir teknik ile fırçalamalısınız.

-Diş fırçanızı 2 ayda bir değiştirmelisiniz.

-Kabuklu yiyecekleri dişleriniz ile kırmamalısınız, veya çok sert gıdalar tüketmemelisiniz.

-Dişleriniz her ne kadar sağlıklı olursa olsun yılda en az 2 kez mutlaka diş hekiminizle görüşüp kontrolünüzü yaptırmalısınız.

-Çok sıcak, çok soğuk gıdaları ve gazlı içecekleri sınırlandırmalısınız.

-Dişlerinizi çok fazla sıkmak ve gıcırdatmak gibi bir huyunuz varsa bunu en yakın zamanda bırakmaya çalışın, ya da gece uykuda dişlerinizi çok fazla sıkıyorsanız mutlaka bir diş hekimine görünmelisiniz

-Ağzınıza kalem, toka, anahtar vb. cisimler sokmamalısınız.

-Sigara, alkol gibi alışkanlıklarınız varsa bırakmaya çalışın, ya da en azından gün içinde oldukça az miktarlara kadar indirmelisiniz.

-Herhangi bir yemek yedikten sonra mutlaka ağzınızı çalkalamalısınız.

-Eğer dişlerinizi fırçaladığınızda sürekli olarak diş eti kanamaları yaşıyorsanız, bu diş eti iltihabının habercisi olabilir. Vakit kaybetmeden diş hekiminizle görüşüp bilgi almalısınız.

-Dişlerinizi fırçalamadan önce diş fırçanızı ıslatmayın ve bir fındık büyüklüğünde diş macunu kullanın.

-Dişlerinize kürdan sokmamaya çalışın, bunun yerine diş aralarınızı temizlemek için diş ipi kullanın.

-Çocuğunuz var ise ona 2 yaşını geçtikten sonra biberon, emzik tarzı şeyler vermeyin. Çünkü bu onun diş yapısını bozabilir ve ileride asimetrik dişlere sahip olmasına sebep olabilir.

-Diş beyazlatıcı bir ürün kullanıyorsanız bunu sadece diş hekiminizin kontrolünde kullanın.

-Elma, havuç gibi şeyleri keserek değil ısırarak yemeye çalışın. Bu dişleriniz için oldukça sağlıklıdır.

-Eğer diş ağrısı yaşıyorsanız, ağrıyı dindirmek için dişlerinize alkol basmamalısınız. Böyle bir ağrı durumunda en kısa sürede diş hekiminizle irtibata geçmelisiniz.

-Dişinizi fırçalarken aynı zamanda mutlaka dilinizi de fırçalamalısınız, bu genellikle çoğu insan tarafından atlanır fakat ağız sağlığınız açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir.

-Dişlerinizde çürük oluşmaması için gün içinde süt, yoğurt, peynir gibi gıdalar tüketmelisiniz.

Göründüğü gibi birkaç basit kurala uyulduğu taktirde sağlıklı ve bembeyaz dişlere sahip olabilirsiniz. Unutmayın diş ve ağız sağlığı, sadece görüntünüz açısından değil, kaliteli bir yaşam açısından da çok önemlidir. Bu basit alışkanlıklara şu an sahip değilseniz en kısa zamanda uygulayıp hayatınıza entegre etmelisiniz.

Bunun yanı sıra sağlıklı dişlere sahip olduğunuz halde çocukluğunuzdan beri asimetrik dişlere sahip olabilirsiniz, ya da bazı darbeler ile de aynı asimetriye sahip olabilirsiniz. Bu durumu kendiniz düzeltemezsiniz, bu yüzden eğer dişlerinizin görüntüsü sizi çok fazla rahatsız ediyorsa, hangi yaşta olursanız olun diş teli kullanabilirsiniz, ya da diş hekiminizin size uygun gördüğü bir tedaviye başvurabilirsiniz.

Unutmayın bu hayata bir kez geliyorsunuz diş ve ağız sağlığına, daha doğrusu tüm vücudunuza gereken önemi gösterin. Emin olun çok zor değil, sadece dişlerinizi kötü etkileyen birkaç şeyi yapmayıp, gününüzün en fazla 5 dakikasını ayırarak en az 2 kez dişlerinizi fırçaladığınız taktirde sağlıklı ve güzel dişlere sahip olacaksınız.

Okuduğunuz için teşekkür ederim, hepinize mutlu gülümsemeler… İzmirde implant ve kanal tedavisi hakkında yardım almak için bize ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Your email address will not be published.