İmplant Diş Nedir?

Home / İmplant Tedavisi / İmplant Diş Nedir?

Eğer siz de ağız bakımına dikkat etmiyorsanız ve sık sık dişçiye gidiyorsanız siz de günün birinde implant diş nedir diye aratacaksınız. Zaten bu makaleyi okuyorsanız implant diş yaptırmak gibi bir düşünceniz var demektir. Günümüzde oldukça yaygınlaşan ve hastaların ilk tercihi olan implant hakkında bilgi vereceğiz.

İmplant ilk olarak 1965 yılında İsveçli bir bilim adamı tarafından gönüllü bir hastaya yerleştirilmiştir. Aradan geçen 55 yılda implant tedavisi onlarca kez kolaylaşmış ve gelişim göstermiştir.

İmplant , son yıllarda diş dünyasının en çok makale yazılan ve üzerinde en çok bilimsel çalışma gerçekleştirilen bir sektör haline gelmiştir. Sıklıkla tercih edilme nedeni gülüş tasarımı ve nadirende olsa diş sağlığı sorunlarıdır. Ayrıca diş eksikliği tedavisininde en güncel çözüm yöntemidir.

Çoğu hasta implantların “diş” olduğunu sanar. Fakat bu yanlıştır. İmplant aslında bir metal parçasıdır. Aşağıda diş etinin içine yerleştirilen metal cisim implanttır.

İmplant Nedir?

Diş bu metal üzerine yerleştirilir. Genellikle porselen dişler tercih edilir implantın üzerine monte edilmesi için. Çünkü hem sağlamdır , hem de ağızda daha doğal bir görünüm sağlar.

Dental implantlar titanyum ve çelik alaşımdan üretilmiş vidalardır. İmplantların ham maddesinin , diğer çelik ve metal vidalara göre ayırt edici özelliği ise , çene kemiği tarafından gerçek diş kökü sanılmasıdır. Yani ağzınızın içine yerleştirilen implantı kemik gerçek sanacak ve onu sımsıkı saracak. Böylelikle gerçek implantınızın gerçek dişten hiçbir farkı kalmayacak.

Türkiye’de yaklaşık 100 tane implant markası var. Genellikle bunlardan sadece 10-15 tanesi kullanılıyor. En çok tercih edilen Türkiye’de imal edilen ve fiyatı ithal olanlara oranla daha ucuz olan implant. Bunun dışında isveç , amerika ve kanadanın ürettiği implantlarda kullanılmakta. Henüz bu implantlar arasında hangisi daha dayanıklı veya hangisi daha uzun ömürlü bilinememekte. Bizim tavsiyemiz , implant seçerken yerli veya ithal olmasına bakmayın , önemli olan bilinir bir marka olması.

Aşağıda dental implantın aşamalarını video halinde izleyebilirsiniz.

Yorum Yap

Your email address will not be published.