İmplant Diş Takıldıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gereken 10 Madde

İmplant tedavisi zor bir süreçtir. Ama hem hasta, hem de doktor işini en iyi şekilde yaparsa göz açıp kapayıncaya kadar implantlarınıza alışmış olursunuz. Diş implantları taktırdıktan sonra muhtemelen hafif rahatsızlıktan fazlasını yaşamayacaksınız. Bu yazımızda implant diş takıldıktan sonra dikkat edilmesi gerekenlerden bahsedeceğiz. İmplant tedavisinde 2 süreç var. Birincisi, çürümüş dişinizin veya boş kısmın içerisine implantı yerleştirmektir. Bunun nedeni, implantın 3 aylık alışma süreci vardır ve bu sebeple üstüne diş monte edilmeden önce metal(implant) ağzınıza yerleştirilir. 3 aylık süreç içerisinde doktor muhtemelen oraya takma diş takacaktır. İlk implant ameliyatından sonra yara bölgesinin iyileşmesi 10 günü bulabilir ve dikkat etmeniz gereken çok önemli şeyler var!

BU 10 MADDEYE DİKKAT EDİN!

1-) İmplant takıldıktan sonra ilk 3 saat bir şey yemeyin. İlk 3 gün, kabuklu yiyeceklerden uzak durun.

2-) Siz görmesenizde yara hala var. İmplant takıldıktan sonra 72 saat boyunca kesinlikle sigara alkol içmeyin.

3-) İmplant takıldıktan sonra eğer kullanıyorsanız çinko ve demir haplarını doktorunuza danışarak bir süreliğine bırakın.

4-) İlk implant ameliyatından sonra takma dişlerinizin durmadan düşmesini istemiyorsanız ilk 72 saat pipet kullanmayın ve sigaradan uzak durun.

5-) Başarılı bir iyileşme için iyi ağız hijyeni şarttır. Ağzınızı temiz tutun.

6-) İşlemden önce veya sonra diş hekiminiz tarafından size antibiyotik verilebilir. Enfeksiyon oluşmaması için Düzenli kullanmalısınız.

7-) Yeni implantlarınız ve çevresindeki diş eti iyileştikten ve yeni dişleriniz takıldıktan sonra, doğal dişlerinize nasıl bakıyorsanız implantlarada aynı şekilde bakmalısınız.

😎 Diş temizliği zayıfsa, bakteri birikebilir ve iltihaplanmaya neden olabilir. Bu sebeple ağzınızda bakteri oluşumuna yol açabilecek şeylerden uzak durmalısınız.

9-) Ağzınızı darbelere karşı korumalısınız. İmplantlar ilk aylarda hassastır, unutmayınız.

10-) Aşırı şeker tüketiminden kaçınmalısınız.

İmplant yaptırmanın sizin için doğru olduğuna karar verdiğinizde, asıl odak noktanız implant prosedürünün gerçekleştiği gün olabilir. Ancak yeni dişlerinizin uzun vadeli bakımını düşünmek de iyi bir fikirdir. Tedaviden sonra, implantlarınızın azami sağlığı için her gün ve güzel bir ağız hijyeni uygulamak sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Yorum Yap

Your email address will not be published.