İmplant Kaç Yıl Dayanır? Dental İmplantların Ömrü

İmplant Kaç Yıl Dayanır? Dental İmplantların Ömrü

İmplant Kaç Yıl Dayanır?

İmplant kaç yıl dayanır? Sorusunun cevabı tedaviyi gerçekleştiren hekimin profesyonelliğine, kullanılan malzemenin kalitesine ve hastanın implant bakımına göre değişir. Gereken bakımlar düzenli olarak uygulanırsa implant ömrü 20-30 yıl kadar sürer.

İmplantlar bozulmaz, yıpranmaz ve çürümez. Fakat düzenli kontroller yapılmazsa ve yeterli ağız hijyeni sağlanamazsa implantın çevresindeki kemik eriyebilir, dişeti rahatsızlıkları meydana gelebilir ve bu da implantın kaybıyla sonuçlanır.

Bazen implant üzerine yapılan protezleri belli aralıklarla yenilemek gerekir. Bu gereklilik porselenin ömrüne bağlıdır. Hekiminiz implant üstü protezi ne kadar süre boyunca kullanabileceğinizi söyleyecektir.

İmplant Ömrü Kaç Yıldır?

Bilindiği üzere implant, eksik dişleri tamamlamak için başvurulan bir yöntemdir. Titanyumdan elde edilen bu vidalar çene kemiğine yerleştirilir. Komşu dişlere zarar vermeyen bu uygulama doğal dişin yerini tutar. Yemek yeme, gülme, konuşma gibi fonksiyonların normal bir şekilde yerine getirilmesine imkân tanır.

implantların ömrü

İmplantı yıllar boyu sorunsuz kullanabilmeniz temizliğine özen göstermek ve diş hekiminin talimatlarını uygulamakla mümkündür. Aksi takdirde implantlar verimliliğini kaybeder ve yeni bir tedaviye ihtiyaç duyulur. Bu nedenle kontrolleri aksatmamak önem taşır.

İmplant yapıldıktan sonra iyileşme sürecinde alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır. Yoksa bu da implantın ömrünü olumsuz etkiler. İlk hafta sıcak gıdalar tüketmek yasaktır. Buna dikkat etmemek implant tedavisinin başarı oranını azaltır.

Aslında implant, dayanıklı yapısı gereği diğer protezlerden daha uzun ömürlüdür. Eksik dişlerin estetiğini ve fonksiyonunu sağlayan bu yapay diş kökleri, normal dişten farksızdır. Rahat, konforlu ve güvenli bir uygulama olan implant tedavisi genel sağlık durumu iyi olan herkese uygulanabilir. Bu tedavi için kemik gelişiminin tamamlanması gerektiğinden erkeklerde 18, kızlarda 16-17 yaşından önce uygulama yapılması önerilmez.

İmplant uygulanacak bölgenin operasyona uygunluk durumu, hastanın çene bölgesindeki kemik hacmi ve riskli bölgelerle komşu olup olmaması gibi faktörler de implantın ömrü üzerinde etkilidir.

İmplantlar çene kemiğine yerleştirildikten sonra kaynaşma süreci başlar. Birkaç aylık bekleme döneminin ardından çene kemiğiyle bütünleşen implantlar, iyi bakım yapıldığı müddetçe uzun yıllar kullanılabilir. Bazı hastalarda yanlış uygulama veya enfeksiyon sebebiyle implant çene kemiğine kaynaşmayabilir. Bu durumda çıkarılarak yeniden etdavi yapılması gerekir.

Öte yandan kalp, tansiyon, şeker rahatsızlıkları ve kemik erimesi gibi sistemik problemler de implantın ömrünü azaltabilir.

İmplantın Uzun Ömürlü Olması İçin Dikkat Edilecekler

İmplant kaç yıl dayanır? Sorusunun cevabı önce hekime ve kullanılan materyale, sonra size bağlıdır demiştik. Bu kapsamda implantın ömrünü uzatmak için yapabilecekleriniz şunlardır:

  • Ağız hijyeninize dikkat edin. Doğru diş fırçalama tekniklerini kullanın. Fırçayı 45 derece açıyla tutun. Üst ve alt çenenizdeki dişleri ayrı ayrı fırçalayın. Fırçalamayı diş etinden dişe doğru olacak şekilde gerçekleştirin. Bunu yumuşak bir diş fırçasıyla yapın. Her yemekten sonra düzenli olarak fırçalama yapın. Unutmayın ki implantın üzerinde plak birikirse bu, kullanım ömrünü kısaltacaktır.
  • Arka bölgelerde uygulanan implantlarda implant çapı, kaplama çapından daha küçük olur. Bu nedenle diş eti arasında boşluk kalabilir. Söz konusu bölgeleri arayüz fırçasıyla temizlemek gerekir. Diş fırçasının ulaşamayacağı kısımlardaki artıklar bu şekilde giderilmelidir. Ağız duşu/gargarası yönteminden veya diş iplerinden de yararlanılabilir.
  • İmplant üstü hareketli protez kullanıyorsanız hijyen konusunda daha hassas olmalısınız. Bu konuda hekiminizin özel tavsiyelerine riayet etmelisiniz.
  • Sigara ve alkolden uzak durun.
  • Diş sıkma alışkanlığınız varsa bundan vazgeçin. Uykuda dişlerinizi sıkıyorsanız bunun için tedavi olun. Aşırı kuvvet uygulamak implantın çevresindeki kemik dokusuna zarar verebilir.
  • İmplant dişlerinizle çok sert cisimleri ısırma ve çiğneme gibi eylemlerden uzak durun.
  • Rutin diş hekimi muayenelerinizi ihmâl etmeyin.

Yorum Yap

Your email address will not be published.