İzmir Diş Teli Fiyatları 2021

İzmir Diş Teli Fiyatları 2021

İzmir diş teli fiyatları konusunda farklı politikalar izleyen pek çok kliniğin hizmet verdiği bir bölgedir. Bünyesinde uzman ve deneyimli doktorları barındıran kliniğimiz, diş teli alanında da hastaları güvenle çözüme ulaştırmaktadır. Gerekli sterilizasyon şartlarını sağlamaya ve en yeni teknolojilerden yararlanmaya özen gösteren kliniğimiz, sağlıklı dişlere ve sağlıklı bir gülüşe kavuşmak isteyenlerin adresidir.

Diş Teli Nedir? Neden Yapılır?

Dişlerinin diziliminde çarpıklık veya bozukluk olan kişilere uygulanan bir tedavidir. Diş teli dişlerin üzerine yerleştirilen braketten ve bunları sabit tutan telden meydana gelir. Aralıklı dişleri olanlar diş teli sayesinde bu sorundan kurtulur. Kırık dişler, ısırma bozukluğu, dişlerin üst üste binmesi gibi durumlarda da yine diş teline başvurulur. Böylelikle dişlerin dizilimi düzeltilir. Daha güzel bir gülümseme elde edilir. Hastanın yaşam kalitesi iyileşir.

Diş teli yalnızca bozuk diş yapısını düzeltmekle kalmaz. Çene yapısında bozukluk, damak darlığı, dişlerin çıkmaması gibi durumlarda da bu tedaviden yararlanılır.

Diş teli tedavisi için belirli bir yaş yoktur. Tedavi süresi genelde 18-24 ay arasıdır. Hastanın çene bozukluğu ileri derecedeyse bu süre 3 yılı bulabilir.

 • Diş teli çeşitleri arasında yer alan porselen teller metal tellerden daha az dayanıklıdır. Dışarıdan çok belli olmasa da, tedavi müddeti uzun sürer.
 • Şeffaf plak ise kolayca takıp çıkarılması, estetik görüntüyü bozmaması bakımından avantajlıdır.
 • Lingual braket ise çoğunlukla yaşlı hastalarda kullanılır. Dişlerin iç tarafına yapıştırılır. Maliyeti daha fazladır.
 • Metal diş telleri çocukların ortodontik tedavisinde yaygın olarak tercih edilir. Dişlerin dış kısmına yerleştirildiği için belirgin şekilde görünür.

Diş Teli Yaptırmanın Riskleri Nelerdir?

Ortodonti tedavisi diş, çene ve ağız bozukluklarını gidermek amacıyla yapılır. Fakat her tedavide olduğu gibi, diş teli uygulamasında da birtakım olası zararlar söz konusudur. Ağız bakımına, hekimin yeme-içme konusundaki önerilerine vb. ve dikkat edilecek diğer önem vermemek bu riskleri artırır.

Diş teli zararları arasında lateks veya metal alerjisinden söz edilebilir. Fakat bu, azrastlanan bir durumdur. Hastada kronik solunum rahatsızlığı varsa, kemik yapısı zayıfsa, travmatik vaka veya kalp hastası ise diş telinin zararları ile karşılaşma ihtimali daha yüksektir. Doktorun tavsiyelerine uygun hareket edilmezse diş teli taktırmanın zararları şöyle gerçekleşebilir:

 • Diş telleri yanlış takılırsa ağız dokuları hasar görür. Hastanın braketleri yutma riski de vardır. Bu nedenle diş telinin iyi yapıştırılması önem taşır.
 • Dişler düzenli fırçalanmadığı takdirde kalıcı lekeler görülebilir.
 • Ağız bakımı ihmâl edilmezse çürük meydana gelir ve dişeti rahatsızlıkları ortaya çıkar.
 • Ağız bakımı yanlış yapılırsa diş köklerinde erime olabilir.
 • Uygun yöntem kullanılmadıysa çenenin gelişimi yanlış yönde ilerler ve bu durum eklem problemlerini beraberinde getirir.

Operasyonun uzman ve deneyimli bir hekim tarafından gerçekleştirilmesi, hastanın iyileşme sürecinde kendisine verilen talimatlara uygun hareket etmesi bu riskleri ortadan kaldırır.

Diş Teli Yaptırdıktan Sonra Nelere Dikkat Edilir?

1. Diş teli taktıranların dikkat etmesi gerekenler arasındaki ilk şey, ağız bakımı ve hijyenidir. Her yemekten sonra dişler fırçalanmalıdır. Yiyecek artıkları tellerin arasına kolayca girebilir ve temizlenmezse birikir. Bunu önlemek için braket araları ve tel yüzeyleri hekimin tavsiye ettiği diş fırçası ve yöntemlerle temizlenmelidir.

 • Diş fırçası her ay yenisi ile değiştirilmelidir.
 • Diş eti ile dişlerin birleşim yeri başta olmak üzere bütün dişler teker teker fırçalanmalıdır. Bu işlem günde en az 3 defa tekrarlanmalıdır.
 • Her gün arayüz fırçası kullanılmalı ve normal diş fırçası ile ulaşılamayan alanların temizlenmesi sağlanmalıdır.
 • Plaklar ve apareyler takılmadan önce iyice temizlenmeli, çıkarıldıktan sonra da bu kurala uyulmalıdır.
 • Asitli ve sert yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Lokum, jelibon, karamelli çikolata, sakız gibi yapışkan yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Pizza, biftek, armut, elma ve benzeri gıdalar küçük parçalara ayrılarak yenebilir.
 • Cips, patlamış mısır, kabuklu kuruyemişler de beslenme listesinden bir süre çıkarılmalıdır.
 • Kalem kemirmek ve benzeri alışkanlıkları olanlar bunları yapmamaya özen göstermelidir.
 • Çekirdekli meyveler, çekirdekleri çıkarıldıktan sonra tüketilmelidir.
 • Yiyecekler ısırarak tüketilmemelidir. Mümkünse kesilerek, bölünerek yenmelidir.
 • Egzersiz sırasında ağız içi koruyucu aparey kullanılmalıdır. Bu, spor yaparken diş telinin ve braketlerin korunması için gereklidir.
 • Sigara kullanılmamalıdır. Yoksa dişlerde taş ve leke oluşur.
 • Çiğnenmesi kolay, yumuşak gıdalarla beslenilmelidir. Çorba, makarna, deniz mahsulleri buna örnektir.

İzmir’de Diş Teli Fiyatları Ne Kadardır?

İzmir diş teli fiyatları 2021  yılında dolardaki yükselişe bağlı olarak artmıştır., Türk Dişhekimleri Birliği’nin belirlediği fiyat tarifesi de fiyatı etkiler. Öte yandan kullanılan malzemenin türü, çenede ve dişlerde nasıl bir problem olduğu ve telin,yapıştırıcının,  braketin kalitesi de fiyat üzerinde tesirlidir.

Hekimin tecrübesi ve tedavi süresi de fiyata yansır. Örneğin hastanın üst dişlerinde hafif çapraşıklık varsa tedavisi 6 ayda tamamlanabilir. Ancak üst ve alt dişlerin çene uyumsuzluğuyla beraber yaygın çapraşıklık sorununda tedavi müddeti 2-3 yılı bulabilir.

Bununla birlikte diş teli fiyatları 2500 TL’den başlamaktadır. Uygulanacak operasyona göre maliyet 6.000 TL’ye çıkabilmektedir. Tek çeneye takılacak diş teli için fiyatlandırma 2500-3000 TL arasında olurken, çift çene için diş telinde fiyat aralığı 4500-6000 TL civarındadır.

Yorum Yap

Your email address will not be published.